Zwiedzanie Pragi

Praga to jedna z najbardziej magicznych stolic Europy. Turyści z całego świata są gotowi przebyć setki kilometrów, by się tu znaleźć. Polacy mają nieco bliżej. Tym bardziej warto z tego sąsiedztwa skorzystać.

Trochę historii…

Pierwsze ślady osadnicze na terenie dzisiejszej Pragi (a konkretnie dzielnicy Hradčany) pochodzą z VI wieku. W IX wieku tereny te należały do państwa wielkomorawskiego. Za panowania drugiego z władców Wielkich Moraw – Ratysława – na ziemie te zawitało z Konstantynopola chrześcijaństwo.

Państwo wielkomorawskie, pod wpływem licznych konfliktów, upadło już w 895 roku, stając się fundamentem dla państwa czeskiego.

Wacław, władca czeski z dynastii Przemyślidów, przyjął chrześcijaństwo z rąk Franków. W 973 roku Praga stała się siedzibą pierwszego biskupstwa na tych terenach (w 1344 roku podniesiono je do rangi arcybiskupstwa).

W 1348 roku Karol IV Luksemburski założył w Pradze uniwersytet – pierwszy w Europie Środkowej.

praga

XV wiek zapisał się krwawo w historii miasta, ze względu na toczone wówczas wojny husyckie. W 1419 roku miała miejsce tak zwana I defenestracja praska. Wyrzucono wówczas przez okno ratusza

Nowego Miasta siedmiu katolickich rajców. Podobne wydarzenie miało miejsce także 200 lat później i stało się bezpośrednią przyczyną rozpoczęcia wojny trzydziestoletniej.

W 1784 roku miasto stanowiło pięć połączonych ze sobą dzielnic: Stare Miasto, Nowe Miasto, Josefov, Mała Strana i Hradczany.

Praga pod władaniem Habsburgów stała się miastem dwujęzycznym: czesko-niemieckim.

W 1918 roku Praga stała się stolicą Czechosłowacji. Od 1993 roku i odłączenia się Słowacji, Praga jest stolicą Republiki Czeskiej.

Jak dojechać

samolotem – podróż z Warszawy trwa około 90 minut. Przeloty oferują tanie linie lotnicze oraz LOT i czeskie linie ČSA.

autobusem – podróż z Warszawy trwa około 12 godzin.

pociągiem – podróż z Warszawy trwa około 10 godzin. Można wybrać bezpośredni pociąg z Polski lub też dojechać polskimi liniami do któregoś z przygranicznych miast i przesiąść się w pociąg czeskich linii kolejowych.

samochodem – podróż z Warszawy trwa 8-10 godzin. By móc poruszać się po czeskich autostradach, należy na granicy wykupić winietkę.

Komunikacja publiczna w Pradze

metro – Praga dysponuje trzema liniami metra (A – zielona, B – żółta i C – czerwona). Turyści poruszają się najczęściej linią metra A, ponieważ umożliwia ona przemierzenie miasta z zachodu na wschód, z centrum włącznie. Metro kursuje codziennie od godziny 5 rano do północy. Bilety kasuje się przy wejściu do metra.

tramwaje – Praga może się także poszczycić rozbudowaną i punktualną siecią tramwajową. Od północy do godziny 5 rano po mieście kursują tramwaje nocne. Oznaczone są one numerami dwucyfrowymi, z których pierwszą jest 5.

Uwaga! Bilety do metra i tramwaju są takie same.

Poruszanie się samochodem jest znacznie bardziej uciążliwe niż korzystanie z transportu publicznego lub przemierzania miasta pieszo. Miejsca do parkowania są bowiem nieliczne, a centrum miasta jest objęte zakazem parkowania.

Zabytki

Praskie zabytki można by wymieniać bez końca. W zależności od czasu, jakim dysponujemy, musimy dokonać wyboru co najbardziej chcemy zobaczyć. A pole do wyboru jest ogromne.

Loreta (Loretánské Náměstí 7) – kopia domu Marii Panny w Loreto. Ufundowała ją w 1629 roku Katerina Lobkovic. W bogatym skarbcu, mieszczącym się na pierwszym piętrze budowli, znajduje się między innymi „Słońce Pragi” – monstrancja wysadzana 6222 diamentami.

Pałac Sternbergów (Hradčanské Náměstí 15)– barokowy pałac, w którym obejrzeć można kolekcję malarstwa flamandzkiego, włoskiego i niemieckiego XV-XVIII wieku.

stary cmentarz żydowski – na cmentarzu tym znajduje się ponad 12 tysięcy macew. Najstarszy grób pochodzi z 1439 roku. Turyści szczególnie upodobali sobie grób rabina Jehudy Löw ben Bekalela – twórcy legendarnego Golema.

Muzeum Żydowskie (Jáchymova 3)

Spośród sześciu praskich synagog, tylko jedna służy wciąż modlitwie. W pozostałych pięciu znajdują się ekspozycje Muzeum Żydowskiego. Muzeum zgromadziło pokaźne zbiory z czasów II wojny światowej, ale jest także otwarte na nowości. We wnętrzach praskich synagog odbywają się koncerty muzyki klezmerskiej i wystawy współczesnych artystów, inspirujących się kulturą żydowską.

Ratusz Żydowski (Maiselova 18)– na ratuszu tym, obok tradycyjnych zegarów z rzymskimi cyframi, znajduje się oryginalny zegar hebrajski. Charakterystyczne dla niego są hebrajskie cyfry oraz to, że jego wskazówki przesuwają się z prawej do lewej strony. Wrażenie cofającego się czasu warte jest przeżycia.

Klasztor św. Agnieszki (U milosrdných 17)– ufundowany został w 1234 roku. Prezentowane są tu kolekcje czeskiej sztuki XIX wieku.

Tańczący budynek (Rašínovo nábřeží 80) – wybudowany został w 1996 na podstawie projektu architektów Vlado Milunića i Franka Gehry\’ego. Budynek popularnie nazywany jest „Ginger i Fred”, na cześć słynnej pary tanecznej: Freda Astaire i Ginger Rogers.

Dom Fausta (Karlovo Náměstí 40-41) – to właśnie w tym tajemniczym, niedostępnym zwiedzającym, barokowym budynku, diabeł porwał doktora Fausta. W XVI wieku w domu tym mieszkał angielski alchemik Edward Kelley. Kelley utrzymywał, że odkrył tajemnicę kamienia filozoficznego, czym skłaniał ku sobie wielu możnych ówczesnego świata, w tym króla Rudolfa II. W końcu król, zniecierpliwiony brakiem rezultatów alchemicznych eksperymentów, skazał Kelleya na więzienie.

Katedra św. Wita – budowa katedry została rozpoczęta w 1344 roku, a zakończona… w roku 1929! W prezbiterium zobaczyć można rokokowy grobowiec świętego Jana Nepomucena z XVII wieku. Do jego wykonania użyto dwie tony srebra. Oprócz niego koniecznie trzeba zwiedzić kaplicę św. Wacława. Ściany kaplicy wyłożone są półszlachetnymi kamieniami: jaspisami, ametystami i agatami.

Zamek Praski – siedziba królów czeskich, zajmowana przez nich od XI do XVII wieku, kiedy to Habsburgowie przenieśli swą rezydencję do Wiednia.

Bazylika i klasztor św. Jerzego – w podziemiach tej romańskiej budowli (ukrytej pod barokową fasadą) spoczywają przedstawiciele dynastii Przemyślidów – pierwszych królów czeskich. W budynkach klasztoru przedstawiane są kolekcje dawnej sztuki czeskiej.

Złota Uliczka – to właśnie przy niej Rudolf II lokował swoich nadwornych alchemików. Obecnie w tych malutkich różnokolorowych domkach mieszczą się sklepiki z pamiątkami. Pod numerem 22 przez rok mieszkał Franz Kafka.

Muzeum Zabawek (Jiřská 6) – drugie największe muzeum zabawek na świecie, prezentujące długą historię zabawek, począwszy od starożytnych zabawek greckich. Niestety, ku rozpaczy małych i dużych odwiedzających, większość ekspozycji jest objęta zakazem dotykania. 🙂

Most Karola – łączy Malą Stranę ze Starym Miastem i jest najbardziej znanym i najczęściej odwiedzanym miejscem w Pradze. By móc w pełni docenić jego urok, najlepiej jest odwiedzić go wcześnie rano lub wieczorem.

Kościół św. Mikołaja (Malostranské náměstí) – na organach tego kościoła grał Mozart. Wciąż można tu posłuchać wspaniałych koncertów muzyki organowej. Nie tylko dla melomanów.

Ogród Ledeburski (Valdštejnská 3) – renesansowe i barokowe ogrody tarasowe, położone na południowym stoku wzgórza zamkowego, a w nich fontanny, ławeczki i loggie, zachęcające do odpoczynku.

Wyspa Kampa – Wenecja Wschodu. Na wyspie tej mieszkało wielu artystów. Kanał oddzielający wyspę od Malej Strany nazywany jest Czarcim Potokiem i jest ponoć zamieszkany przez złe duchy.

Petřín – wzgórze zakochanych. W parku, do którego dojechać można kolejką liniową, zwiedzić można obserwatorium, kościół św. Wawrzyńca, Labirynt Zwierciadlany czy imitację Wieży Eiffla. Jeśli pogoda dopisze, zobaczyć stąd można nawet Śnieżkę.

Ogród Vrtbów (Karmelitská 25) – cudowny pałacowy ogród ze schodami, tarasami, wazami i posągami antycznych bóstw.

Kościół Matki Boskiej Zwycięskiej (Karmelitská 9)– ten barokowy kościół słynie przede wszystkim z, przechowywanej w nim, woskowej figurki Dzieciątka Jezus. Figurka ta ma na swoim koncie już wiele cudów. Można więc udać się do niej z prośbami o spełnienie życzeń.

Muzeum Kubizmu (Celetná 34) – od 1944 roku w budynku, w którym mieszkał architekt Josef Gočár, eksponowane są kolekcje dzieł czeskiego kubizmu, między innymi prace Ottona Guttfreunda, Josefa Chochola i Emila Filli.

Ratusz Staromiejski – jego główną ozdobą jest zegar astronomiczny z XV wieku z mechanicznymi figurkami, wyłaniającymi się i maszerującymi co godzinę przed tłumem zachwyconymi gapiami.

Zamek Wyszehrad – zbudowany przez pierwszego króla Czech – Wratysława II. Odbudowano go w XVII wieku.

Cmentarz Wyszehradzki – spoczywają tu największe postaci czeskiej kultury, między innymi: Jan Neruda, Bedrich Smetana, Antonin Dvorak czy Alfons Mucha.