Couchsurfing

Couchsurfing to metoda na tanie spędzenie wakacji. W serwisie internetowym couchsurfing.org (polska wersja językowa: couchsurfing.pl) zamieścić można ofertę darmowego zakwaterowania w swoim domu czy mieszkaniu oraz znaleźć użytkowników, którzy oferują nocleg u siebie. Często się zdarza, że prócz noclegu, couchsurferzy oferują także oprowadzenie po mieście i wprowadzenie w kulturę danego państwa czy regionu. Może się zdarzyć i tak, że host (gospodarz) nie ma wolnej kanapy, ale chętnie się z nami spotka, pomoże i oprowadzi. Z serwisu couchsurfing.org korzystają miliony osób z ponad 230 państw całego świata (najwięcej użytkowników znajduje się w Europie i Ameryce).

Couchsurfing.org jest organizacją non-profit. Zarabia na datkach oraz płatnej (ale nieobowiązkowej) weryfikacji podanego adresu zamieszkania. Couchsurfing.org wysyła wówczas do użytkownika tradycyjną pocztówkę z kodem weryfikującym. Koszt weryfikacji do 25 USD.

couchsurfing

Oprócz weryfikacji, serwis uruchomił także system poręczania, dzięki któremu osoby z długim doświadczeniem couchsurferskim i wieloma pozytywnymi opiniami (w skrócie – osoby godne zaufania, które wyrobiły już sobie markę w serwisie) mogą nas polecić innym użytkownikom.

Couchsurfing to dobry pomysł dla wszystkich, dla których poznawanie nowych miejsc nie ogranicza się do eksplorowania okolic hotelowego basenu i chodzenia rządkiem za przewodnikiem. Nie jest tajemnicą, że o najciekawszych zakątkach w przewodnikach nie ma ani słowa. Chcąc naprawdę poznać nowe miejsca i mieszkających w nich ludzi lepiej jest podróżować na własną rękę i nie stronić od kontaktów z mieszkańcami, którzy, tak jak nikt inny, potrafią wprowadzić gości w nową kulturę, regionalną kuchnię i wyśmienite towarzystwo.

Jak to działa

Krok 1

Załóż konto w serwisie couchsurfing.pl. Zamieść informacje o sobie, dodaj zdjęcia, opisz swoje zainteresowania, wymień języki, którymi się posługujesz, napisz czy masz dzieci, zwierzęta, czy palisz, etc.). Napisz co jesteś w stanie zaoferować swoim potencjalnym gościom i czego oczekujesz w zamian. Określ swoje wymagania i możliwości, to znaczy: ile osób jesteś w stanie przenocować w jednym czasie, preferowaną płeć gości, czy przyjmiesz rodziców z dziećmi, turystów ze zwierzakami, palaczy, etc.

Krok 2

Jeśli chcesz skorzystać z czyjejś gościnności, odszukaj odpowiadającą ci osobę i skontaktuj się z nią. Wybór ułatwia system ocen użytkowników. Swoje opinie zamieszczają tu zarówno gospodarze, u których dana osoba mieszkała, jak i goście, których u siebie podejmowała. Każdy decyduje o tym, kogo przyjmuje pod swój dach. Nie miej więc za złe, jeśli otrzymasz odpowiedź odmowną i nie krępuj się sam odmówić, jeśli nie zechcesz użyczyć noclegu danej osobie.

Jeśli wybrana przez Ciebie osoba chce cię ugościć (lub Ty chcesz ugościć kogoś), skontaktujcie się telefonicznie (bardziej zobowiązująco), ustalcie dokładny termin i wszystkie szczegóły.

Krok 3

Możesz się pakować i ruszać w drogę! Miło będzie zawieźć gospodarzowi w podzięce jakiś drobiazg, najlepiej coś charakterystycznego dla kultury twojego kraju (mile widziane są lokalne alkohole). Nie nadużywaj gościnności gospodarza. Zachowuj się tak, jakbyś sam tego oczekiwał od swojego gościa.

Zalety couchsurfingu:

1. za niewielkie pieniądze (tylko koszta podróży) możesz spędzić czas w wymarzonym miejscu

2. poznajesz świat „od kuchni”, nie z okien jednakowych hoteli, ale poprzez kontakty z mieszkańcami

3. poznajesz nowych, ciekawych ludzi

4. dostajesz i dajesz w zamian – twoi gospodarze także mogą się od ciebie wiele nauczyć

5. zyskujesz niesamowite doświadczenia

Wady couchsurfingu:

1. osobę, do której jedziesz/którą przyjmujesz, znasz tylko z sieci (tu można wyprodukować sobie w głowie całą masę możliwych zagrożeń)

2. możesz się nie dograć ze swoim gospodarzem/gościem (dlatego dobrze jest jak najdokładniej określić swoje wymagania, opisać swoje zainteresowania, etc. im bardziej wyczerpujący opis, tym mniejsza możliwość zgrzytów)