Co to jest backpacking

Backpacking to tani i, niezależny od tradycyjnej turystyki komercyjnej, sposób podróżowania. Uprawiają go ludzie, którzy bardziej niż wygodę, cenią sobie nowe doświadczenia i możliwość chodzenia własnymi drogami.

Backpackerzy nie są zwyczajnymi turystami. Nie korzystają oni z najpopularniejszych szlaków, wiedząc, że prawdziwe życie skrywa się za całą tą otoczką. Oczywiście, brzmi to dość banalnie i przesadnie idealistycznie. Niemniej jednak trzeba się zgodzić, że poruszając się tylko po turystycznej infrastrukturze, ciężko jest zyskać pogląd na życie w danym rejonie świata, poznać panujące w nim obyczaje, niesprowadzone jeszcze do nieinwazyjnej cepeliady.

Backpackerzy, chcąc zobaczyć jak najwięcej, stale zmieniają miejsce pobytu. Podróżują publicznymi środkami komunikacji i autostopem. Śpią w hostelach, schroniskach i noclegowniach. Czasami korzystają z gościny mieszkańców. Ze względu na mało komfortowe warunki podróżowania, za cały ekwipunek musi starczyć backpackerowi jeden wygodny plecak.

backpacking

Główną wartością backpackingu wydaje się to, że dzięki niemu zaciera się granica między turystą a lokalsem. Oczywiście na tyle, na ile to w ogóle możliwe w tak krótkim czasie.

Zalety backpackingu:

znaczna oszczędność – wybór takiego sposobu podróżowania redukuje koszty związane z pośrednictwem biura podróży i zestawem atrakcji przygotowanych dla wycieczki zorganizowanej i znacząco zmniejsza koszty zakwaterowania

możliwość poznawania świata od podszewki; omijanie tradycyjnych turystycznych destynacji na rzecz odkrywania miejsc, o których nie wspominają przewodniki

bliższe interakcje z mieszkańcami odwiedzanych rejonów

nowe doświadczenia – podróżowanie pełne niespodzianek (nie zawsze przyjemnych), bliskie idei szkoły przetrwania

Najpopularniejsze cele bakpackerów

Backpackerzy wybierają często miejsca z ich punktu widzenia egzotyczne. Często są to tereny, które nie zostały jeszcze wyeksploatowane (przemysłowo, turystycznie, etc.).

W rankingu najciekawszych państw backpackerskich, przygotowanym w 2010 roku przez serwis opentravel.com, znalazły się między innymi:

Indie

Kraj pełen kontrastów; przyjazny dla odwiedzających ze względu na swoją niezwykłą kulturę oraz niespotykanie niskie ceny. Podróżowanie po Indiach stanowi nie lada wyzwanie – odległości między miastami są ogromne, a pociągi koszmarnie przepełnione – jest długie i męczące.

Gruzja

Kraj, słynący ze wspaniałego wina, przepięknych widoków i najserdeczniejszych ludzi na świecie.

Najtaniej i najlepiej podróżuje się po Gruzji, korzystając z minibusów – Marshrutkas.

Polska

Także i Polska pochwalić się może zainteresowaniem backpackerów. Najczęstszym celem ich podróży są miasta Kraków i Wrocław.

Uganda

Uganda to klejnot Afryki. Zapierające dech w piersiach widoki przyciągają coraz większe ilości backpackerów z całego świata.

Podróżowanie po Ugandzie jest droższe niż w przypadku Azji i Ameryki Południowej. Najtańszym, ale wolnym i zatłoczonym, środkiem komunikacji publicznej są busy.

Argentyna

W Argentynie jest wszystko: wspaniałe krajobrazy, dziewicze tereny i znakomite jedzenie. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Miłośnicy przyrody i wędrówek z dala od tłumów wybiorą się w podróż przez Patagonię. Fani nocnego życia i metropolii zakochają się w Buenos Aires.

Najtaniej jest podróżować po Argentynie pociągiem.

Irlandia

Irlandia to raj dla początkujących backpackerów. Piękne krajobrazy, przyjaźni ludzie i dobrze zorganizowana (choć nie najtańsza) komunikacja publiczna to tylko kilka zalet tego kraju. Ze względu na stosunkowo wysokie ceny biletów pociągów czasem korzystniej jest wypożyczyć samochód.

Boliwia

Najtańsze (i niestety najbiedniejsze) państwo w regionie. Pod względem obfitości pięknych widoków i cudów natury, mało które może mu jednak dorównać.

Podróżowanie busami jest tańsze i szybsze niż koleją.