Co to jest hostel

Wakacje są już niemal na półmetku, dlatego ci, którzy nie mają jeszcze sprecyzowanych planów na urlop, powinni już dziś zacząć planować miejsce swojej podróży, trasę i rodzaj noclegu. Nie każdego stać na kilku gwiazdkowy hotel dołączony do ofert biur podróży, stąd rośnie zainteresowanie tańszymi opcjami noclegowymi. Jedną z nich jest hostel. Na co możemy liczyć, wybierając tę klasę noclegów?

Hostel jest obiektem noclegowym tańszym od hotelu oraz posiadającym niższy standard. Jego cechą charakterystyczną jest to, że dysponuje on pokojami wieloosobowymi (najczęściej od 3 do 9 łóżek) ze wspólną łazienką (czasem także kuchnią), znajdującą się na korytarzu. Większość wyposażenia hosteli jest przeznaczona do wspólnego korzystania przez wszystkich klientów. W ofercie hosteli są również pokoje jedno- i dwuosobowe najczęściej z dodatkową łazienką. Wybór tego rodzaju pokoju wiążę się oczywiście z większym wydatkiem. Hostele przypominają schroniska młodzieżowe, aczkolwiek w przeciwieństwie do nich zawsze są własnością prywatną, a także nie posiadają tak rygorystycznych regulaminów.

hostel

Hostele wybierają najczęściej studenci, uczestnicy rozmaitych festiwali oraz młodzi turyści ceniący mobilność. Tego rodzaju noclegi zlokalizowane są najczęściej w centrum miasta i okolicach Starego Miasta.

Hotel a hostel

Hotele muszą posiadać minimum 10 pokoi, których powierzchnia jest ściśle określona w Ustawie o Usługach Turystycznych. Ten rodzaj noclegu podlega także wymogom z zakresu sanitarnych i przeciwpożarowych. Hostel natomiast funkcjonuje w oparciu o zdecydowanie mniej rygorystyczne zapisy prawne. Właściciel hostelu nie potrzebuje koncesji czy pozwolenia na jego otwarcie. Do tego wystarczy spełnić wymogi sanitarne, przeciwpożarowe i budowlane. Obiekty te posiadają bardziej domowy charakter i swobodną atmosferę niż hotele, a ponadto są od nich zazwyczaj sporo tańsze. Dzięki wyposażeniu hosteli w salę wypoczynkową otwartą dla wszystkich gości, można nawiązywać nowe znajomości, wspólnie oglądać telewizję, rozmawiać czy korzystać z dostępnych na miejscu książek bądź gier. Warto wiedzieć, iż polskie hostele nie odbiegają swoim standardem od podobnych obiektów oferowanych za zachodnią granicą, będąc jednocześnie sporo od nich tańsze.

Wybór między hotele a hostelem zależny jest od osobistych upodobań danego turysty, celu jego wizyty, a także zasobności jego portfela. Choć hotele mogą zagwarantować większy zakres usług oraz wyższy komfort, to jednak hostele pozwalają na lepsze poznanie kraju, do którego przyjeżdża się na urlop.