Carpooling

Carpooling to doskonały sposób na tanie i ekologiczne podróżowanie. Choć w Polsce idea wspólnych przejazdów zagościła na dobre dopiero w 2010 roku, zainteresowanie nią jest ogromne i stale się zwiększa.

Carpooling – co to takiego?

Carpooling to, mówiąc najprościej, umawianie się na wspólne przejazdy (obecnie głównie za pośrednictwem stworzonych w tym celu serwisów internetowych); skompletowanie pasażerów w samochodzie.

Większość z nas przynajmniej raz w swoim życiu carpoolingowała, nawet o tym nie wiedziąc. Chociażby umawiając się ze znajomymi na wspólny dojazd samochodem z uczelni do domu, etc.

Carpooling

Niektórzy utożsamiają carpooling z autostopem. Nie jest to jednak najbardziej adekwatne porównanie. W przypadku carpoolingu osoby zainteresowane wspólną podróżą, kontaktują się ze sobą wcześniej. Carpooling zakłada także podział kosztów podróży, co także różni go od, bezpłatnego zazwyczaj, autostopu.

Historia carpoolingu sięga czasów II wojny światowej, kiedy to władze amerykańskie zachęcały do oszczędzania paliwa dla celów wojennych. Z tego okresu pochodzi słynny propagandowy plakat Weimera Pursella: „When you ride alone, you ride with Hitler” (1943) – „Jadąc sam, jedziesz z Hitlerem”.

Idea carpoolingu powróciła w latach siedemdziesiątych w czasie paliwowego kryzysu.

Obecnie wspólne podróżowanie opanowuje cały świat. Jest to z pewnością skutek wzrastającej świadomości ekologicznej, kryzysu gospodarczego oraz powracającej potrzeby socjalizacji i podróżowania za przysłowiowy jeden uśmiech (i parę złotych).

Jak widać, idea carpoolingu jest sprzężona z trudnymi okresami w światowej historii. Jeśli przyjrzeć się wszystkim zaletom carpoolingu, związek ten wcale nie dziwi.

Wśród ekonomicznych i ekologicznych zalet carpoolingu wymienić trzeba dwie podstawowe:

oszczędność pieniędzy dla obu stron – kierowcy i pasażera

ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery

Jak to działa

Krok 1 – odnalezienie/zamieszczenie oferty

Największym polskim serwisem carpoolingowym jest www.carpooling.pl. Innym popularnym serwisem jest JedziemyRazem.pl, którego głównym celem jest propagowanie idei carpoolingu wśród osób, przemierzających regularnie te same trasy, na przykład odcinki dom – praca, dom – szkoła, etc.

W każdym z tych serwisów zarówno pasażerowie, jak i kierowcy mogą zamieszczać swoje ogłoszenia. Baza ofert obejmuje przejazdy w Polsce i w Europie.

Krok 2 – kontakt

W każdej ofercie podane są: trasa, data przejazdu, liczba możliwych pasażerów, etc. oraz dane kontaktowe. Przed wyjazdem należy ustalić wszystkie ważne szczegóły dotyczące podróży: ilość bagaży/miejsca na bagaże, możliwość przewozu zwierząt, palenia w samochodzie i wreszcie – cenę za przejazd. No i oczywiście kierowca zawsze może odmówić zabrania pasażera, który nie wyda mu się odpowiedni. Podobnie jak pasażer może się wycofać z podróży z osobą, która mu nie odpowiada. W wyborze najbardziej odpowiadających nam współpasażerów pomaga system oceniania użytkowników serwisu, trochę jak na allegro. Istnieje także tak zwana „czarna lista”, na której zamieszczane są informacje dotyczące użytkowników, z którymi wystąpiły jakieś problemy, nieprzyjemności, etc.

Mimo że carpooling jest znacznie bezpieczniejszy od autostopu, tak jak i w każdym innym przypadku, dobrze jest zostawić rodzinie numer kontaktowy do świeżo poznanego współpasażera. Tak na wszelki wypadek.

Krok 3 – no to w drogę!

Staw się punktualnie w umówionym miejscu i ciesz się podróżą.