Zwiedzanie Amsterdamu
Amsterdam leży nad rzeką Amstel pośród licznych kanałów, które tworzą sieć wodną dzielącą to miasto na wiele wysp (stąd określenie Wenecja Północy). Nazwa tej holenderskiej miejscowości pochodzi od tamy na rzece Amstel. Użyto jej po raz pierwszy w XII wieku.
Dzięki tanim liniom lotniczym możemy wylądować wprost na Amsterdam Schiphol Airport (koszt od 100 euro). Z tego bardzo zatłoczonego holenderskiego lotniska za niecałe 4 euro można udać się do centrum miasta. Pociągi miejskie kursują aż 7 razy na godzinę (do Centraal Station). Jeśli ich nie lubimy, możemy zstąpić je metrem, podmiejskim autobusem, tramwajem lub taksówką. Amsterdam posiada również bezpośrednie połączenia kolejowe m.in. z Warszawy przez Poznań. Koszt takiej podróży wynosi niecałe 500 zł i zajmuje 16 godzin. Do stolicy Holandii można także dotrzeć autobusem bądź własnym samochodem.
Amsterdam nazywany jest nie tylko Wenecją Północy, ale także miastem rowerów. Jednoślady stanowią tu najszybszy i najpopularniejszy środek lokomocji. Mają osobną sygnalizację i świetnie przystosowane do nich ścieżki. Turyści przybywający do miasta bez własnego roweru mogą go tu wypożyczyć. Kochającym wodę podróżnikom polecamy przejażdżkę, niemal równie popularnym co rower, autobusem wodnym.
Turyści przybywający do Amsterdamu mogą wybierać pośród bogatej oferty noclegowej (ponad 400 hoteli o różnym poziomie cen i standardu). Odważni i mniej zamożni mogą zdecydować się na squat, park lub któreś ze schronisk The Bulldog (cena za łóżko w pokoju wieloosobowym z prysznicem to 28 euro za noc).
Początki tego miasta sięgają XIII wieku. Wówczas mieszkańcy Amsterdamu zajmowali się przede wszystkim rybołówstwem oraz żeglugą. W XV wieku był on najważniejszym miastem portowym w kraju, a później- nawet całej Europy. W kolejnym wieku Amsterdam dzięki udziałom w Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej stał się również centrum finansowym. W tamtym czasie wykopano na tym terenie system kanałów według układu centrycznego, za sprawą czego powierzchnia Amsterdamu powiększyła się aż czterokrotnie. W XVII wieku miasto to było kolebką pisarzy i poetów. Mieszkał tu także Rembrandt. W czasie I i II wojny światowej Amsterdam mocno ucierpiał, głównie z powodu braku żywności oraz okupacji niemieckiej. W latach 60. I 70. za sprawą dużej tolerancji wobec używania miękkich narkotyków okrzyknięto go magicznym miastem i stał się bardzo popularnym miejscem wśród społeczności hippisowskiej. W kolejnym dziesięcioleciu pokaźne wzrosła liczba przybywających tu imigrantów (przede wszystkim z Turcji , Maroka i Surinamu). Dziś Amsterdam jest największym miastem w Holandii i jej konstytucjonalną stolicą.
Miasto to posiada wiele zabytków. Do najatrakcyjniejszych z nich należą: Plac Dam, z którego jednej strony stoi XVII-wieczny Pałac Królewski, z drugiej zaś- często odwiedzany gabinet figur woskowych Madame Tussaud, arsenał morski z 1656 r., XVII- i XVIII-wieczne kamienice mieszczańskie, dom gildii handlu winem z 1633 r., liczne kościoły i wiatraki, XV-wieczna waga miejska będąca niegdyś częścią fortyfikacji i umieszczona na Nieuwemartkt, a także przyciągający turystów niczym magnes Plac Rembrandta.
We wschodniej części starego Amsterdamu (tzw. Stara Strona- hol. Oude Zijde) znajdziemy m.in. najstarszy kościół w mieście- Oude Kerk (XIII-XIV w.), Uniwersytet Amsterdamski, najstarszy z zachowanych obiektów bramnych tego miasta- najeżoną wieżyczkami Waag i słynną dzielnicę czerwonych latarni (De Wallen), w której skąpo ubrane panie lekkich obyczajów w świetle czerwonych neonów wabią potencjalnych klientów.
W zachodniej części Amsterdamu, czyli tzw. Nowej Stronie (Nieuwe Zijde) najlepiej odnajdą się osoby kochające zakupy, gdyż to właśnie tam znajduje się najruchliwsza ulica handlowa tego miasta (Nieuwendijk). Można tu również ujrzeć Begijnhof (beginaż- dom, w którym niegdyś mieszkał zakon beginek), który potrafi zauroczyć swoim dziedzińcem z pięknymi, XVII-wiecznymi kamieniczkami wraz z najstarszym drewnianym domem w mieście.
Za czasów średniowiecza Oude Zijde wspólnie z Nieuwe Zijde była centrum ówczesnej osady.
Amsterdam jest stosunkowo niedużym miastem, lecz można tu spotkać sporą liczbę muzeów i galerii. Imponujące kolekcje umieszczone są w bardzo ciekawych pod względem architektonicznym budynkach. Jeden z nich, posiadający piękną neogotycką fasadę- Rijksmuseum (Muzeum Narodowe) stanowi podstawowy punkt orientacyjny stolicy Holandii. Amsterdam może się także poszczycić bogatymi zbiorami dzieł Rembrandta, które znajdują się w niegdysiejszym domu tego mistrza pędzla dziś przekształconym w muzeum jego imienia (Rembrandthuis). Bardzo interesujące jest również muzeum Anny Frank (kilkunastoletniej żydowskiej dziewczynki, która ukrywała się i pisała swój słynny dziennik podczas II wojny światowej)- Anne Frankhuis, The Amsterdam Dungeon (połączenie muzeum historycznego z parkiem atrakcji) oraz muzeum Biblii (Bijbelmuseum). Miłośnicy historii, szczególnie tej dotyczącej stolicy Holandii, muszą koniecznie zajść do Amsterdam Historical Museum, położonego przy Nieuwezijds Voorburgwal 359. Obiekt ten czynny jest w godzinach 10:00 – 17:00. Ceny biletów wahają się od 10 euro (normalny) do 5 euro (ulgowy).
Turystom lubiącym zwiedzanie na świeżym powietrzu na pewno się spodoba stolica Holandii. Wizytówką Amsterdamu są przede wszystkim kanały i drogi wodne. Miasto to słynie również z licznych mostów, spośród których warto zobaczyć np. Magere Brug (Chudy Most). Zmęczeni spacerami turyści mogą odpocząć i posilić się w ogródku jednej z wielu położonych nad kanałami kawiarni (przytulne bruine cafes). Ci, którzy wolą bary i puby mogą skusić się na degustację specjalnie przygotowanych gatunków piwa, posłuchać muzyki granej na żywo lub zagrać w bilard.
Podróżnikom przybywającym do Amsterdamu z dziećmi polecamy odwiedzenie Artis ZOO. Ten pokryty parkiem ogród zoologiczny posiada na swoim terenie Muzeum Geologiczne, Ogród Botaniczny i Planetarium. Warto również zajrzeć do położonego blisko centrum parku (Vondelpark), w którym znajdziemy takie atrakcje jak: place zabaw i modną kawiarnię Muzeum Filmowego – Vertigo. Można tam ponadto pojeździć na rowerze, pograć w piłkę oraz odpocząć, leżąc na trawie.
Amsterdam to nie tylko stolica Holandii, ale także niepowtarzalne i pełne ciekawych miejsc oraz osób miasto. Najlepiej jest go zwiedzać z osobą, która go bardzo dobrze zna.