Jak się przygotować do podróży na własną rękę
Wakacje już niemal na półmetku i jeśli nie mamy jeszcze konkretnego pomysłu na nie, warto pomyśleć o ich zorganizowaniu. Niestety docierające do nas zewsząd wiadomości o upadkach kolejnych biur podróży bardzo zniechęcają do skorzystania z usług takich firm. Alternatywą jest samodzielne przygotowanie podróży. O ile planowanie wojaży po naszym kraju na własną rękę nie jest niczym nadzwyczajnym, o tyle zorganizowanie wycieczki za granicą może budzić już pewne obawy. Jak się do tego dobrze przygotować?
Korzystając z usług biura podróży , praktycznie nie musimy o nic się martwić (chyba że o to czy nie upadnie). Taka firma zapewnia zazwyczaj nocleg, wyżywienie, zwiedzanie atrakcji danego miejsca czy nawet ubezpieczenie i opiekę polskiego pilota wycieczek. Wyjazdy organizowane w ten sposób nastawione są na szablonowe zwiedzanie i czasowo ograniczony wypoczynek. Wielu z nas pragnie jednak czegoś zupełnie innego- pozbawionego określonego planu dnia. Wtedy najlepszym wyjściem jest przygotowanie wakacyjnej podróży na własną rękę.
Planując samodzielny wyjazd musimy wziąć pod uwagę takie aspekty jak dojazd, nocleg, zwiedzanie, wyżywienie, a także kulturę i zwyczaje panujące w danym kraju.
Opcji na dojazd mamy kilka: samochód, pociąg, samolot. Na szczęście żyjemy w erze tanich lotów, także już nawet za kilkadziesiąt złotych możemy znaleźć się na drugim końcu Starego Kontynentu. Ten środek transportu pozwoli nam zaoszczędzić sporą ilość czasu, pod warunkiem, że lecimy do konkretnego miejsca. Warto zarezerwować bilety lotnicze z wyprzedzeniem, ponieważ ceny przy rezerwacji internetowej są zazwyczaj dużo niższe niż te oferowane już na miejscu. W przypadku częstego przemieszczania się lepszym rozwiązaniem będzie samochód. Dobrym pomysłem jest podróżowanie większą grupą, dzięki temu nasza wycieczka będzie o wiele tańsza.
Nocleg należy wziąć pod uwagę jeszcze przed naszym wyjazdem. Dla tych, którzy nastawieni są na maksymalne oszczędności idealnym rozwiązaniem będzie couchsurfing. Polega on na spędzeniu nocy u osób mieszkających w danym kraju całkowicie za darmo. Warunkiem uczestnictwa w tego rodzaju noclegowaniu jest zalogowanie się na stronie www.couchsurfing.com i wyszukanie użytkownika, który udostępni nam nie tylko swoje łóżko, ale czasem także swój czas, by zwiedzać razem z nami jego rodzimą miejscowość czy kraj. Innym tanim rozwiązaniem jest nocowanie w hostelach. Niektóre z nich oferują nie tylko przystępne ceny, ale również bardzo dobre warunki mieszkalne. Pamiętajmy, iż jeżeli nasz wybór padnie na hostel, motel czy hotel, musimy odpowiednio wcześnie zarezerwować pokój dla siebie.
Na taką podróż na pewno warto wziąć ze sobą przewodnik turystyczny. Jeszcze przed wyjazdem można zapoznać się w internecie z atrakcjami turystycznymi miejsca, które wybraliśmy na spędzenie swoich wakacji. Do niezbędnych w podróży rzeczy należy także komplet dokumentów: paszport, dowód osobisty, bilet lotniczy, ubezpieczenie oraz jeśli to konieczne- wiza i książeczka szczepień. Umieszczajmy je zawsze w podręcznej torbie i trzymajmy blisko siebie. Na długie podróże warto zaopatrzyć się w np. specjalną poduszkę typu kołnierz, jeżeli wybraliśmy samolot lub matę/nakładkę na fotel kierowcy w przypadku podróżowania samochodem. Przed wyjazdem sprawdźmy również czy posiadamy paszport ważny przynajmniej jeszcze przez następne pół roku.
Wybierając ubezpieczenie turystyczne, istotne jest, aby taka umowa zawierała klauzule dotyczące następstw nieszczęśliwych wypadków i szkód rzeczowych lub osobowych, a także obejmowała koszty leczenia za granicą oraz urazy w wyniku uprawiania sportów amatorskich.
Zanim wyjedziemy, zapoznajmy się również z kulturą, obyczajami i religią panującą w wybranym przez nas kraju. Warto wiedzieć w jakim języku można porozumieć się z mieszkańcami, jaka jest ich waluta i czym charakteryzują się tamtejsze zasady ruchu drogowego czy ubioru.
Podróżowanie na własną rękę ma w sobie nie tylko odrobinę dreszczyku i sporą dawkę niezależności, ale także i magię, której nie można poczuć, jadąc autokarem z monotonnie opowiadającym przewodnikiem. Nikt nam nie narzuca określonego z góry porządku dnia czy kolejności zwiedzania. Warto więc samemu poznawać odmienne kulturowo kraje i samodzielnie zaspokajać naturalnie drzemiącą w nas ciekawość świata.